8 zásad bezpečnosti párové akrobacie

with Žádné komentáře

Rozcvičím se a nespěchám

Před cvičením se zahřeji a protáhnu, abych předešel zbytečným úrazům. Pokud cvičíme na hraně svých možností, začneme nejprve jednoduššími progresemi a kalibracemi.

Bezpečnost je důležitější než ego

Bezpečnost je pro mě na prvním místě. Snažím se zodpovědně odhadnout rizika a nevystavuji sebe ani svého partnera zbytečnému nebezpečí. Necvičím pod vlivem. Nestydím se říct, že se na něco necítím, že něco dělat nechci.

Pokud si nejsem jistý, požádám o spotting

Nestydím se říci si o spotting. Pokud spottera nemáme, necháme rizikový cvik raději na příště. Pokud můj partner chce spotting, nikdy se mu to nesnažím rozmluvit.

Vím, co se bude dít

Ještě než začneme, vyjasníme si s partnerem co budeme dělat, probereme, co se může pokazit a jak se s tím vypořádáme. Pokud cvičíme se spotterem, zapojíme ho do diskuse. Vnímám odpovědnost za zdraví ostatních a uvědomuji si, že musíme riziko minimalizovat společně.

Dolů znamená dolů

“Dolů” je bezpečnostní slovo, po kterém ihned následuje přerušení a ukončení cviku. Neptám se “proč?”, dokud nejsme oba bezpečně na zemi.

Jsem duchem přítomen

Ať už jsem v roli báze, letce, nebo spottera, vždy věnuji 100% pozornost tomu, co dělám. Nekoukám po okolí a soustředění polevím až ve chvíli, kdy jsou všichni bezpečně na zemi. Nepřeceňuji své síly a jsem-li příliš unavený, raději řeknu ne.

Jsem zodpovědný spotter

Než souhlasím se spottingem, nechám si vysvětlit, co se bude dít, a vyjasním si s ostatními, jakým způsobem budu spottovat. Při spottingu jsem vždy nablízku, ve stabilní pozici, ruce mám připravené a plně se na něj soustředím. Pokud mám pochybnosti o tom, zda jsem schopen v dané situaci bezpečně spottovat, raději s omluvou odmítnu.

Při nehodě nezmatkuji

Když už dojde k nehodě, nejednám zbrkle. Se zraněným zbytečně nehýbu, jsem mu nablízku a sleduji jeho stav. V případě, že zraněný nereaguje, zavolám ihned záchranku a poskytuji první pomoc až do jejího příjezdu. Jsem-li účastníkem nehody (ať už jsem zraněn, nebo ne), dám si alespoň krátkou pauzu předtím, než se vrátím zpět ke cvičení.

 

INFOGRAFIKA KE STAŽENÍ V PDF